1 / 3 sider - klik for at bladre

Analyse af Jesper Wung-Sungs 'Kopierne'

  • Dansk
  • 8. klasse
  • Afleveret til 10
  • 3 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Analyse af Jesper Wung-Sungs 'Kopierne' er en dansk-opgave til 8. klasse, afleveret til karakteren 10. Fylder 3 sider (841 ord, ca. 4 min. læsning) og blev publiceret 21. december 2015.

Denne opgave indeholder en analyse af Jesper Wung-Sungs roman 'Kopierne'. Den undersøger bogens struktur, fortællerforhold, person- og miljøkarakteristik samt centrale symboler og motiver. Desuden diskuteres romanens genre som blød science fiction, og der er en kreativ del baseret på bogens univers.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Opgaven er en solid analyse af en roman, der dækker flere faglige aspekter som fortæller, karakterer, symboler og genre. Den indeholder også en kreativ del.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • fortæller
  • jesper wung-sung
  • jonas
  • karakteristik
  • kopierne
  • motiver
  • roman
  • science fiction
  • symboler
  • tema

System:7-47: Man får tal at vide efter hvilket kapitel det er.48-83: Man får at vide hvilken dato det er og hvad klokken er.84-96: man får årstiden at vide og om det er nat eller dat.97-128: Der står at det er vinter i alle overskrifterne. 129-165: Der er ikke nogle overskrifter.

B)

Kapitel 1, 7-47: flugtenkapitel 2, 48-83: fisketurenkapitel 3, 84-96: selvmordet? kapitel 4, 97-128: Den lange vinterkapitel 5, 129-165: Skibet

C)

Jeg kommer til at tænke at det er en vild historie han har været igennem og man bliver grebet af at den starter så intenst.

Fortælle og person- og miljøkarakterstik

D)

Det er en Jeg fortæller og jeg syntes nogle af fordelene er at du får mere at vide om hovedpersonen, du ved hvad hans holdninger er og hvad han føler. Ulemperne er at man ikke ved hvad de andre personer tænker, føler og du kan ikke se det fra deres synsvinkler.

e)

”Den rigtige Jonas” Jeg så mor og far, mor græd, far stod med det største smil jeg nogensinde har set. De siger de havde fået en kopi af mig som skulle erstatte mig mens jeg var syg, ”SYG? ” råbte jeg forvirret, jeg så et spejl ved siden af døren, jeg så en hel del ældre ud. Mor og far fik en dragt på sagde jeg også skulle tage en på. Da vi kom hjem så jeg ham, han stod i døren han havde været til fodbold han troede der var noget galt med tante, da han blev låst ude, så kom der nogle mænd som skulle hente ham men han slap væk. Næste dag skulle jeg ud og se på nogle nye fodbold støvler, da jeg stod og prøvede nogle støvler var han bag mig, han snakkede med mor og far om et eller andet, jeg følte vreden suse op i mig, jeg hævede stemme og stod ved min mor og spurgte højlydt ”Er det ham, den kopi som har levet mit liv i 7 år!?” pludselig kom nogle mænd in med samme dragter som dem jeg have på forleden dag, de nærmede sig kopien, men pludselig væltede en af reolerne og kopien løb med en anden dreng som blev ved med at råbe at han hed Ronnie.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver