Køreplan til analyse, fortolkning, perspektivering og vurdering af romanen: KOPIERNE af Jesper Wung-Sung
Husk!
- at fremhæve det væsentlige
- at give teksteksempler
Generelt
Opgaver til KOPIERNE
Besvarelse
Præsentation
Bogens data
Titel: KOPIERNE
Forfatter: Jesper Wung-Sung
Jesper Wung-Sung, født d. 23. maj 1971 i Marstal, er en dansk forfatter og foredragsholder.
Jesper Wung-Sung blev student fra Svendborg Gymnasium i 1992 og har senere studeret litteratur, engelsk og dansk på Københavns Universitet.
Hans første bog udkom i 1998 kaldet ”To ryk og en aflevering”.
Og hans nyeste bog blev udgivet i 2017 kaldet ”I am Here & andre”
I løbet af hans nuværende 20 år som forfatter har han udgivet 35 bøger i flere forskellige lande.
Hans mest læste roman er En-to-tre-NU! Bogen blev filmatiseret i 2016 af Regner Grasten Film og vandt "Blockbusters Publikumspris" ved Robert-uddelingen 2017.
KOPIERNE blev udgivet d. 13-04-2010 i Danmark.
(Årets bog 2010) af Kulturministeriets Børnebogspris
(Bedømt 5 stjerner) af Berlingske Tidende.
Handling og plot
Referat/ resumé
Vælg en af følgende personer: Ian, Ronnie, Maria, ”den rigtige Jonas”, en af kopibefrierne, faren eller moren – og lav et resume af bogens handling fra den valgte persons synsvinkel.
Resumé:
Bogen starter med at Jonas (hovedpersonen) kommer hjem fra fodbold, men bliver ikke lukket ind. Han vælger så at sætte sig på en gynge, men der kommer to mænd, som prøver at arrestere og ham. Jonas flygter så ud i skoven med de 2 mænd i hælene. Der møder Jonas så Ronnie og Ian som han bliver rigtig gode venner med. Han finder så ud af, at han er en kopi og de to mænd, som var efter ham kaldtes KB’ere (kopi-befriere). De beslutter sig for at gå dybere ind i skoven hvor de bliver jaget af både KB’ere og vildsvin, som Ian har fortalt Jonas om. Efter tiden løber de tør for ressourcer og bliver nødt til at tage ind til byen, men der er et problem: Hvis de går ind i byen risikerer de at blive spottet og deaktiveret af KB’erne. Alligevel bliver de nødt til at gøre. De får hentet hvad de behøver og går så ud i skoven igen. De lever i skoven i 6 måneder, men til sidst bliver det for hårdt for Ronnie så han begik selvmord. Han lader Jonas og Ian gå fra ham. Jonas og Ian fortsætter deres rejse lige indtil Ian heller ikke kan klare det længere og hopper så ned ad en grøft og falder i døden. Jonas fortsætter.
Det er gratis at oprette en konto