1 / 2 sider - klik for at bladre

Boykot skolereformen: Giv børn deres fritid tilbage

  • Dansk
  • 9. klasse
  • Afleveret til 4
  • 2 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Boykot skolereformen: Giv børn deres fritid tilbage er en dansk-opgave til 9. klasse, afleveret til karakteren 4. Fylder 2 sider (568 ord, ca. 2 min. læsning) og blev publiceret 9. februar 2016.

Dette debatindlæg kritiserer skolereformen for at forlænge skoledagene, hvilket fører til skoletræthed og mangel på fritid for børn og unge. Opgaven diskuterer, hvordan lange skoledage påvirker elevers koncentration og præstation i både skole og fritidsaktiviteter. Den fremhæver også udfordringer for lærere med at rette opgaver.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Velskrevet debatindlæg med klar argumentation og relevant emne for målgruppen. Giver god inspiration til andre elever.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • debatindlæg
  • folkeskole
  • fritid
  • læringsmiljø
  • skolereform
  • skoletræthed
  • undervisning

Klokken er 13.50 og de sidste timer begynder. Det er to engelsk timer, de to af de tre vi har om ugen. Det er to af de vigtigste fag, hvis du vil på gymnasiet, ligesom mig. Men hvis du spørger mig, hvad får du så ud af de to sidste timer når man alligevel ikke kan koncentrere sig?

Når du starter dagen ud med, at skal have idræt, og efterfølgende to matematiktimer og to dansktimer, bliver man virkelig udmattet. Selvom engelsk er et spændende fag og det er vigtigt for din videregående uddannelse, hvad får man så ud af det, når man alligevel er skide træt? Og hvis man er skide træt og ikke orker mere, så har man nemlig spildt de sidste to engelsk timer, som man kunne have brugt på sin fritidsport. Hvad gør lange skoledag så? Man lærer jo ikke mere, hvis du går i skole til cirka halv 4, når man alligevel er træt de sidste to timer? Jeg møder klokken 07.50 og går hjem klokken 15.20, hvor vi kun har to frikvarterer på 20 minutter, uden 5 minutters frikvarter mellem timerne. Min mening er simpelthen at det er for meget for os unge mennesker. Man ville få mere ud af fx de to engelsk timer, hvis de kom tidligere på dagen og hvis man boykotter ”klassen tid”, ”læsebånd” og timer som ikke er nødvendige. Jeg mener bare, at staten kun har tænkt, at eleverne skal gå længere i skole, så de kan lære mere. Men har reformen virket? NEJ.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver