1 / 2 sider - klik for at bladre

Asyl i Danmark: Livet på et asylcenter

  • Dansk
  • 9. klasse
  • Afleveret til 10
  • 2 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Asyl i Danmark: Livet på et asylcenter er en dansk-opgave til 9. klasse, afleveret til karakteren 10. Fylder 2 sider (509 ord, ca. 2 min. læsning) og blev publiceret 16. marts 2016.

Opgaven redegør for asylprocessen i Danmark, fra ankomst til ophold på et asylcenter. Den beskriver forholdene på centrene og inkluderer en personlig beretning fra Taminah, en ung asylansøger fra Afghanistan, der deler sin historie om flugt og håb for fremtiden i Danmark. Fakta om asylansøgere og centre er også inkluderet.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid redegørelse for asylprocessen og livet på et asylcenter, suppleret med en personlig beretning og relevante fakta. God inspiration for andre elever.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • afghanistan
  • asyl
  • asylcenter
  • danmark
  • flygtninge
  • integration
  • migration
  • røde kors
  • udlændingestyrelsen

Lige nu vrimler det med asylansøgere på Røde Kors asylcenter. I øjeblikket er der 3409 etniske beboere fra Afghanistan, Iran, Syrien og Rusland.

Ansøgerne er kommet til Danmark fordi de er flygtet fra hjemlandet, eller fordi de ikke trives der. Krig er oftest årsagen.

Livet på et asylcenter.

Processen for en flygtning der ansøger asyl, foregår sådan her: Når flygtningene har søgt om asyl og kommer til Danmark, skal Ud-lændingestyrelsen bestemme hvilket asylcenter de skal sendes til. I mellemtiden får ansøgerne et ophold på Sandholm Modtagelses- center i Nordsjælland, inden de bliver sendt videre til det et andet asylcenter.

Billede af et værelse med køkken.

Generelt får asylfamilierne to værelser til rådighed, samt et lille køkken og bad. Enlige asylansøgere får som regel et værelse sammen med 2-4 andre enlige ansøgere af samme køn, nogle får deres eget køkken og bad, og andre må dele. Værelset er udstyret med de mest nødvendige møbler som seng eller sovesofa, stole og skabe. Det er op til myndighederne at bestemme om de skal lave mad selv, eller spise i cafeteriet.

At være ung på et asylcenter.

En af beboerne på centeret, [NAVN A] fra Afghanistan fortalte mig hendes historie. "Jeg kom til Danmark der jeg var 12 år og nu er jeg 15. Det er altså 3 år vi har været på det samme asylcenter, og hvert år har vi søgt om asyl, men fået et nej. Det kan godt være vi så burde tage hjem igen, men der er intet hjem at tage til. Jeg rejste herop sammen med min mor og far i marts 2008. I Afghanistan boede vi i et af de fattige områder, hvor der var mere krig end bolig. En dag vi var gået ud for at handle alle sammen, skete det. Vi blev holdt tilbage i timer af militæret som havde af- spærret området midlertidigt. Da vi endelig kom forbi, lå alle bygninger i ruiner. Det gjaldt også vores hus. De eneste penge vi havde tilbage, var dem vi ikke havde handlet for. Det var kun nok til vi kunne betale en lastbilchauffør til at smugle os igennem landene. Han skulle køre hele vejen fra Afghanistan til Tyskland, en tur der varede mange, mange dage. Undervejs fortalte han os om Danmark, og han sagde at han nok skulle sætte os af der når han kom forbi. Og nu er vi her. Men trods vores lange ophold, har vi det meget bedre end vi havde i Afghanistan. Her har jeg fået skoletimer og nye venner, og jeg satser på det lykkes os at bo i Dan-mark. Jeg håber det i hvert fald"

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver