Essay

Essay er en samfundsfag-opgave til Tidligere end 8. klasse, der blev afleveret med karakteren 7. Opgaven fylder 1 side (591 ord, ca. 3 min. læsning) og blev publiceret 16. april 2016.

  • Samfundsfag
  • Tidligere end 8. klasse
  • Karakter 7
  • 1 side PDF
  • 12 downloads

Skribentens beskrivelse af Essay

Essayet handler om hvordan det er at være ung den dag i dag... Et ligge uddarg -Men er det nemmere at være ung i dag? Jeg mener f.eks. at vi unge i dag har flere muligheder til f.eks. skolen. Før i tiden havde man ikke så mange muligheder. Men fordi at vi unge har så mange muligheder bliver der også sat større krav til os af lærerne og forældrene. Forældrene mener at vi skal opfører os ordentligt, være glade for det vi har og være gode i skolen. I gamle dage forventede man jo også at de unge opførte sig ordentligt og var gode i skolen, men samtidig vidste man f.eks. godt at lærerne ikke brugte så meget tid på at forklarer tingene ordentligt, og hjalp de rige mest. Nutidens forældre mener også at deres ungdom var meget hård, fordi at deres forældrene ikke brugte så meget tid på dem, som de gør på os.

Uddrag fra opgaven

Essay Samfundsfag Hvordan er det at være ung i dag? Nu dagens generation, er en generation der skiller sig markant ud i forhold til hvis man tager et blik tilbage i tiden til andre generationer. Forskellene mellem den tideligere generation. Det er i dag svært at være sig selv, på den måde at være sig selv 100 procent. Men der er mange der så også vil sige at det er umuligt at være sig selv. For ellers vil man ikke kunne passe ind i et samfund. Der er nogle love, eller bare ting i et samfund der gør at man

Få fri adgang for at læse hele teksten og downloade ubegrænset.

Få fri adgang

Du har også set på

Lignende opgaver