Den litterære periode er: Eventyret er skrevet i slutningen af romantikken, men den hører alligevel til i Universalromantikken
(monisme, sammensmeltning, panteisme, dyrkelse af naturen)
Find karakteristika for perioden i eventyret (Brug PPT Periodelæsning)
Er der typiske eventyrtræk i ”Klokken”? Hvilke – beskriv
Klokken repræsenterer romantikernes længsel efter monisme og det er da også kun kongesønnen og den fattige dreng der rent faktisk finder klokken til sidst. Resten (som kun går op i det materielle) må nøjes med at høre om den.
Også livssynet er spændende; kongesønnen og den fattige dreng er lige og kan nå det samme – i modsætning til samfundet på den tid.
Der er tre opsplitninger i eventyrets forløb, hvilket kan ses som en talregel.
Eventyret starter i byen her er folk meget overfladiske (taler om penge), herefter starter gåturen på vej mod skoven og i starten af skoven og eventyret slutter i den dybe del af skoven, ved vandet.
Kan bruges som et hjem ude hjem eksempel, da de starter med at være hjemme i samfundet og hører klokken, herefter rejser de ud for at finde klokken, til sidst finder kongesønnen og den fattige dreng "klokken" og betydningen af det de søgte.
Forsøg at finde sproglige billeder i eventyret
Det er gratis at oprette en konto