1 / 2 sider - klik for at bladre

Børn og skærmtid: Stillesiddende adfærd og læring

  • Dansk
  • 9. klasse
  • Afleveret til 7
  • 2 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Børn og skærmtid: Stillesiddende adfærd og læring er en dansk-opgave til 9. klasse, afleveret til karakteren 7. Fylder 2 sider (493 ord, ca. 2 min. læsning) og blev publiceret 20. maj 2016.

Refleksion over børns og unges stillesiddende adfærd i dagens samfund. Opgaven diskuterer fordele og ulemper ved øget skærmtid, herunder læring gennem spil og potentielle rygproblemer. Den sammenligner nutidens børneliv med tidligere generationer og fremhæver personlige erfaringer med sprogindlæring via spil.

  • børn
  • computerspil
  • engelsk
  • læring
  • personlig refleksion
  • rygproblemer
  • skærmtid
  • stillesiddende adfærd
  • sundhed
  • unge

Børn i dag sidder stille rigtig meget, men det er nødvendig vis ikke dårligt som mange mener. Jeg er selv 16 år gammel og synes ikke at jeg er et barn længere, men jeg sidder stadig rigtig meget stille. Jeg har tit ondt i ryggen og numsen af at sidde ned, men hvis jeg sidder ned så er det enten for at lære noget eller spise. Dengang jeg var barn løb jeg altid rundt og legede uden for, fordi på det tidspunkt havde man ikke smartphones og den elektroniske spille verden var ikke ret stor inde for min alders gruppe.

Men i dag er det anderledes, fra selv tre års alderen er der spil på både computer, smartphones og tablets. Der er ca. Lige så mange børn, unge og voksne der spiller. Jeg kender selv mange voksne som spiller spil hvor der står ”6+” ved, og de spiller dem med lige så stor glæde som børnene. Det jeg vil sige med det er, at for 10+ år siden sad børn ikke inden for hele dagen og spillede på deres smartphones eller computer, det gøre de i dag!

Der er mange problemer ved at man sidder på en stol halvdelen af dagen i skolen, og når man så kommer hjem fortsætter man med sine spil. Af erfaring ved jeg, at når man sidder meget ned i lang tid og mange dage i træk, så kan man få ryg problemer. Derfor kan det være farligt for børn at sidde for meget ned, når de engang rammer deres 30-40 år så kan de måske ikke holde til at dyrke motion på grund af deres smerter i ryggen. For deres ejet bedste burde de tage deres cykel og cykle en lang tur eller gå en tur med deres hund.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver