1 / 2 sider - klik for at bladre

Cafe Smagløs: En historie om Carsten og Julie

  • Dansk
  • 10. klasse
  • Afleveret til 10
  • 2 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Cafe Smagløs: En historie om Carsten og Julie er en dansk-opgave fra 2008 til 10. klasse, afleveret til karakteren 10. Fylder 2 sider (781 ord, ca. 3 min. læsning) og blev publiceret 14. januar 2010.

Denne historie følger barndomsvennerne Carsten og Julie, der mødes på Cafe Smagløs syv år efter folkeskolen. Julies forventninger skuffes ved første gensyn, men fem år senere tager historien en uventet drejning. En fortælling om forvandling, kærlighed og at finde hinanden igen.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
En velstruktureret og sammenhængende historie med en klar fortælling og udvikling. God til inspiration for kreative skriveopgaver.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • barndomsvenner
  • cafe smagløs
  • forvandling
  • gensyn
  • kærlighed
  • novelle
  • relationer
  • romantik
  • skuffelse

De to barndoms venner, Carsten og Julie skal mødes for første gang efter folkeskolen. Det er den 1. maj 1997, på café smagløs de mødes. Julie sider og venter på Carsten, han kommer for sent som han altid har gjort. Den måde Julie husker Carsten på, var den smarte dreng alle pigerne var vilde med. Han havde et langt fedet slik hår, ¼ italiener, så lidt mørk i huden var han altid.

Kl. 16.05 kommer Carsten ind ad døren, men stilen er forsvundet og det lange slik hår er taget af, eller måske faldet af.

Han sætter sig over for Julie og siger ”godt a se dig igen”. Julie er tavs men for alligevel for hun sagt ”ja, men du ligner nu dig selv”.

Carsten griner, men de to for ikke startet nogle samtaler i løbet af dagen. Julie sider bare og kigger på Carsten, eller på sit armbånds ur. Aftalen var en de lavede i skolen, faktisk sidste skole dag. De skrev et brev hvor der stod at de skulle mødes på smagløs dem 1. maj 7 år efter. Det var i dag.

Carsten kunne se på Julie at hun var skuffet, ikke fordi hun spiste middag med Carsten, men fordi, i folkeskolen var hun vild med ham. Og nu havde hun håbet på hun kunne gøre sig ”fortjent” til ham, ved at vise hvor pæn hun var blevet. Men sådan skulle det ikke være, for Carsten var direkte grim og smagløs. Så det blev en hurtig middag og et farvel. Og alt i alt en ret kedelig frokost.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver