Formålet med dette forsøg er at lære om prævention og seksuelle overførte sygdomme, deres symptomer samt se på Danmarks udvikling af Klamydia.
Beskriv med ord hvad illustrationerne viser i forhold til en virkelig situation:
I forsøg 1 skal reagensglasset påvise mandens penis, der er smittet med bakterierne hvor herefter der påføres et kondom, der skal beskytte for overførsel af seksuelle sygdomme. Den ny petriskål skal forestille en skede. Efter forsøget kan vi se om mandens bakterier har overført sig til kvinden.
I forsøg 2 forestiller petriskålen med bakterier en kvinde med bakterier. Reagensglasset (penissen) og kondomet kommer i kontakt med den bakteriefyldte ”skede”. Derefter tager vi kondomet af og placere ”penissen” i en ny petriskål uden bakterier, der skal repræsentere en skede uden sygdomme.
I forsøg 3 og 4, skal vi blot være sikker på at vi har udført forsøget korrekt.
Hypotese: Alle gruppens medlemmer
Forsøg 1 - Kondomet burde beskytte for overførelse af bakterier.
Forsøg 2 - Kondomet burde beskytte for overførelse af bakterier.
Forsøg 3 - Der vil helt klart være bakterier fordi man dypper reagensglasset i bakterier og overfører uden beskyttelse.
Forsøg 4 - Der er ikke nogen bakterier, da der ingen bakterier var som kunne overføres.
Det er gratis at oprette en konto