Uhrenholt er et aktieselvskab, som sælger og producere fødevarer. De har igennem mange år haft gang i salget, indtil krigen med Ukraine opstod. Rusland har fået sanktioner af de europæiske lande, og kan dermed ikke få deres fødevarer over grænsen til andre lande. Pga. mindre varer salg møder Uhrenholt stor nedgang, og er dermed i krise.
Afhængig omverden:
Kunder:
Uhrenholts kunder er, forskellige andre lande, som f.eks. Danmark, Tyskland og andre europæiske lande. Det er også forskellige detailhandlere i Rusland, restauranter, hoteller osv.
Konkurrenter:
Hvis man fører en virksomhed, vil der altid være mange konkurrenter, f.eks. hvis med Dansk Supermarked og Coop, det er to forskellige supermarkeds kæder i Danmark, de er begge næsten lige store. I denne artikel er der konkurrence mellem landene, Rusland og Ukraine er i ”krig”, det fører nogle sanktioner med sig fra Europas side. Rusland kan dermed ikke sælge nogle varer til Europa, som plejer at være en stor kunde for dem. De kan heller ikke købe varer fra Europa, som Rusland også plejer at gøre. Pga. krigen er det gået ud over Uhrenholt A/S, på den måde, at de ikke kan komme af med deres varer, de kan ikke få dem ud til andre lande, fordi det er med russisk indpakning.
Det er gratis at oprette en konto