De tre udleverede bilag omhandler alle sammen, folketingsvalget i år 2011.
Alle tre bilag blev publiceret i Politikken i perioden fra d. 17/9-29/9. Rune Engelbrecht Larsen starter debatten, og bliver derefter kritiseret af de to unge SF-politikkere, Ida Auken og Astrid Krag i det andet bilag. Til sidst er der Politikkens chefredaktør, Bo Lidegaard der har skrevet det sidste bilag, hvor han tager fat i den gamle regeringstid før valget i 2011.
Alle tre bilag er umiddelbart skrevet lige efter folketingsvalget i år 2011 og forholder sig til udlændingepolitikken.
Udlændingepolitikken er en af de store hovedemner inden for værdipolitikkens indhold, dog med undtagelse for bilag C3, hvor værdipolitikken omhandler Anders Fogh Rasmussens regering.
For at vi ved om værdipolitikken er afgørende eller ikke-afgørende for valgresultat, er udlændingepolitikken på tale.
I bilag C1, argumentere Rune Engelbrecht for, at det afgørende for valget var værdipolitikken. Rune Engelbrecht vælger at kritisere Villy Søvndal fra SF, at valgsejren for S og SF skyldtes en højredning af udlændingepolitikken ”S-SF har imidlertid så ensidigt og stædigt fokuseret på at matche partiets udlændingepolitik, at de byggede store dele op på kopiværdipolitik” – og dette er et udtryk for at de kan nærme sig at være et markedsparti eftersom de prøver, at ”sælge” sig selv, men ender med, at kopiere de andre partiers politik.
Det er gratis at oprette en konto