Side 1 af 3

Pak Danmark med i kufferteren

Pak Danmark med i kufferteren er en dansk-opgave til 1.g el. lign., der blev afleveret med karakteren 10. Opgaven fylder 3 sider (1.138 ord, ca. 5 min. læsning) og blev publiceret 1. november 2016.

  • Dansk
  • 1.g el. lign.
  • Karakter 10
  • 3 sider PDF
  • 1 downloads

Skribentens beskrivelse af Pak Danmark med i kufferteren

Opgaven lød på, at vi skulle vælge 4 ting, som vi ville tage med ud og rejse, som vi anså specielt dansk, som vi ikke kunne undvære. Derefter skulle vi 4 danske egenskaber og værdier, som vi finder danske. Vi skulle naturligvis også begrunde vores valg.

Uddrag fra opgaven

’’Pak Danmark med i kufferten’’ Kultur er vores værdier og vaner, som vi finder naturlige uden, at vi tænker meget over det. Der findes også mange forskellige former for kulturer, og alle lande har hver deres, der kendetegner deres land. Vores værdier er også noget, der kendetegner vores land. Det kan for eksempel være en historisk person såsom H.C. Andersen, vores flag eller en bestemt særlig madret. Disse danske værdier kommer man typisk til at savne, når man er ude at rejse, fordi det ikke er samme kultur og de samme vaner, som der er i de andre lande. Hvis

Få fri adgang for at læse hele teksten og downloade ubegrænset.

Få fri adgang

Du har også set på

Lignende opgaver