Man ser ofte mange mennesker der er på cafe eller restaurant besøg, som sidder med deres splinternye mobil uden at tale med personen overfor.
Folk er ikke længere tilstede i dagens Danmark. Vi kunne ligeså godt sidde derhjemme bag hver vores skærm, vi er der alligevel ikke mentalt. Jeg var engang på pizzeria med min ven, hvor vi så 2 piger sidde og spise pizza. Det første de gjorde da de havde fået serveret maden var at tage billeder af deres mad. I de 10 efterfølgende minutter så vi ikke tale sammen en eneste gang og vi var der i lang tid.
Jeg kører meget i tog og det værste er når folk taler i telefon og de taler højt om et eller andet emne, som vi andre ikke har interesse i eller når en person kommer ind i toget og er sur og stresset og bare vil have arbejdsro i en familievogn, hvor man gerne må larme lidt hvis man altså tager hensyn. Jeg oplevede også engang en mand uden pladsbillet satte sig ind på DSB 1 hvilket er første klasse. Man må kun sidde i disse vogne hvis man har købt pladsbillet til denne vogn. Denne mand ville ikke flytte sig og efter adskillige forsøg fra personalets side blev der ringet til politiet. Politiet steg på ved den næste station og gik stille og roligt over til manden. De spurgte også nogle gange, men manden ville ikke flytte sig. En medpassager blandende sig og gav politiet medhold, hvorefter det hele brød ud i slåskamp. Jeg mener dette er uacceptabel opførsel, at han har sat sig på en andens plads uden billet til første klasse.
Det er gratis at oprette en konto