Side 1 af 6
|
|
||||||||||||||
Skribentens beskrivelse af Matematik afleveringOpg 1) Hvad koster et par Nike-sko inklusive moms? 979*1,25=1223,75 =1223,75 kr. Hvis skoene koster 1500kr. hvad koster skoene så eksklusiv moms? 1500/100*20=300 1500-300= =1200 kr. Hvor mange procent billigere er skoene på tilbud? 1223,75/1500=0,81 0,81*100=81 100-81= 19 =19% Opg 2) a) 8%af 150 150/100=1,5 1,5*8=12 A=12 b) 22% af 10500 10500/100=105 105*22=2310 B=2310 c) 0,4% af 220 220/100=2,2 2,2/*0,4=0,88 C=0,88 d) 3,5% af 5500 5500/100=55 55*3,5=192,5 D=192,5 e) 7%0 af 1222 1222/1000=1,222 1,222*7=8,554 E=8,554 f) 0,2%0 af 200600 200600/1000=200,6 200,6*0,2=40,12 F=40,12Lignende opgaver |