Hvis man forudsætter, at bakterierne og virusserne sætter sig på de to sider agar, vil der opstå en eller flere sorte pletter. De gule pletter indikere bakterier og virusser der formere sig, ved at duplikere sig selv og derved formere sig.
Forsøgsbeskrivelse
Til at tage prøven brugte jeg en uricult. Uriculten indeholder to sider med agar, en til bakterier og en til virusser. Ved at sætte uriculten i varmeskabet til ca. 37° C, kan bakterier og virusser stille og roligt formere sig på agaren.
Til selve forsøget lod jeg uriculten være lukket indtil prøven skulle tages, da der ikke måtte komme ilt i glasset. Jeg pressede stille begge sider med agar ned på håndtaget uden at røre ved dem, og da jeg mente det var nok, satte jeg prøven ned i glasset og sørgede for, at låget var skruet helt fast.
På en lille seddel, som jeg efterfølgende klistrede fast på uricult-glasset, skrev jeg hvad jeg havde taget prøve af, mit navn, min klasse og dagens dato.
Bakterier kan vokse under meget forskellige temperaturforhold, men de fleste bedst ved ca. 30 °C, derfor blev uricult-glasset lagt i et varmeskab, som kunne sikre for disse forehold.
Konklusion
Dørhåndtag er noget vi ikke kan komme uden om. Vi åbner og lukker døren, og det gør vi flere gange om dagen. Vi påføre flere forskellige bakterier på toilettets dørhåndtag, og på et ganske almindeligt toiletdørhåndtag kan man risikere at finde ting, der ikke er harmløse fx. colibakterier, der stammer fra afføring.
Det er gratis at oprette en konto