1 / 6 sider - klik for at bladre

Medier og meningsdannelse: politiske meninger og mediernes rolle

  • Samfundsfag
  • 2.g el. lign.
  • Afleveret til 10
  • 6 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Medier og meningsdannelse: politiske meninger og mediernes rolle er en samfundsfag-opgave til 2.g el. lign., afleveret til karakteren 10. Fylder 6 sider (2.102 ord, ca. 9 min. læsning) og blev publiceret 16. februar 2017.

Denne opgave undersøger, hvordan medierne påvirker vores politiske meninger. Den redegør for centrale teorier som mediernes dagsordensættende funktion, to-trins-hypotesen og referencemodellen. Opgaven diskuterer også medialisering af samfundet, mediernes troværdighed og brugen af framing og spin i politisk kommunikation.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid analyse af mediernes rolle i politisk meningsdannelse med brug af relevante teorier og eksempler. God struktur og faglig dybde.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
10
Fuldstændighed
10
  • dagsordensættende funktion
  • framing
  • medialisering
  • medier
  • meningsdannelse
  • politik
  • referencemodellen
  • spin
  • to-trins-hypotesen

Hvilke teorier kan forklare den rolle som medierne spiller i forhold til vores meningsdannelse?

Medialisering af samfundet:

Samfundet underlægges i stigende grad af mediernes dagsorden. Medierne refereres også ofte til som den 4. statsmagt.

Massemediernes dagsordensættende funktion; medierne har ikke indflydelse på, hvad vi mener, men hvad vi mener noget om.

Jakob Linaa Jensen, forskningschef på Danmarks Medie- og Journalisthøjskole, fortæller, at i det første valg med sociale medier på dagsorden i 2007 brugte ca. 25 % af befolkningen sociale medier i sammenhæng med valgkampen. I 2011 var det ca. 35-40 %, og til valgkampen mellem Lars Løkke og Helle Thorning forventes det, at ca. 50-60 % bruger sociale medier i sammenhæng med valgkampen (se bilag 2).

To-trins-hypotesen:

En opinionsleder opfanger og videreformidler politiske budskaber via medierne til den mindre aktive befolkning.

Sigge Winther, politisk kommentator for Politikken, har i et forskningsprojekt påvist, at måden medierne via de politiske kommentatorer skriver om politik, kan være med til at forme læserens forståelse af politik (se bilag 4).

Politiske kommentatorer kan anses som opinionsledere, der kommenterer, tolker og videreformidler politiske budskaber til deres læsere via forskellige medier. Her henvises både til den gode politiske kommentar, og den mindre gode kommentar, som hver i sær enten kan forbedre eller forværre læserens forståelse af politik (se bilag 4).

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver