1 / 3 sider - klik for at bladre

Ære og skam: kulturelle perspektiver og dilemmaer

  • Dansk
  • 1.g el. lign.
  • Afleveret til 7
  • 3 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Ære og skam: kulturelle perspektiver og dilemmaer er en dansk-opgave til 1.g el. lign., afleveret til karakteren 7. Fylder 3 sider (1.354 ord, ca. 6 min. læsning) og blev 14. juli 2026.

Denne opgave analyserer begreberne ære og skam i et kulturelt perspektiv, med eksempler fra Ravnkel Frøjsgodes saga og en artikel af Manu Sareen om æresdrab. Den belyser forskelle mellem dansk og muslimsk kultur, samt de dilemmaer unge muslimer i Danmark står overfor. Opgaven reflekterer også over patriarkalske livssyn og individualismens ulemper.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid analyse af ære og skam i forskellige kulturer, herunder tekstanalyser og personlig refleksion. Giver god indsigt i et relevant samfundsemne.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
10
Fuldstændighed
10
  • dansk kultur
  • individualisme
  • integration
  • kulturforskelle
  • manu sareen
  • muslimsk kultur
  • patriarkalsk livssyn
  • ravnkel frøjsgodes saga
  • ære og skam
  • æresdrab

Betegnelsen ”ære og skam” forekommer ofte i vores samfund. Min opfattelse af begreberne er, at hos os danskere optræder det meget individuelt, vi tænker meget på ”jeget”, individet. I den muslimske verden ser man meget på ære og skam på familiens vegne.

I Ravnkel Frøjsgodes saga optræder begreberne ære og skam ofte. I den tid sagaen foregår, bliver der lagt stor vægt på æren i retsopfattelsen. Derfor gjorde de ofte alt, som var nødvendigt for at opnå ære. Ravnkel kan egentligt godt lide Ejnar. Han er arbejdsom og udfører det, han bliver bedt om. Da Ejnar vælger at ride på Frøjfaxe, som han strengt havde fået at vide, han ikke måtte, ser Ravnkel ingen anden udvej, end at slå ham ihjel. Ejnar har trådt på Ravnkels ære ved at ride på hans hest uden hans tilladelse. Æren betød dengang så meget, at hvis en trådte på den, var det et kæmpe problem. Det skyldes, at de i Island på det tidspunkt havde en meget anderledes opfattelse af ære og skam end den, vi har i dag.

Denne saga er et godt eksempel på, at man nærmest kunne gøre alt, hvad man fandt tiltalende, bare man havde magt nok.

I Artiklen ”Æresdrab er ikke en muslimsk skik” af Manu Sareen, er problemstillingen, hvorvidt vi danskere skyder skylden på muslimer, når vi snakker om begrebet ”æresdrab”.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Lignende opgaver