Mandag morgen og så her på sønderjysk motorvej med flygtninge passerende forbi mig. Børn og voksne, unge og gamle, piger og drenge. Solen står højt på himlen, og skinner langs vejen der fører til fremtiden for de mange mennesker der kommer gående. De er i massevis og så med oppakning, andre med et barn eller to på armen. Jeg som en nysgerrig men nervøs journalist følger med strømmen, og undersøger nærmere hvad der fyldes på de sociale medier i massevis. Flygtningestrømme som aldrig før!
Egentlig var det ikke det jeg havde forestillet mig at jeg skulle kigge på, eller det ved jeg ikke, dette er svært at forestille sig flygtningestrømme på jysk motorvej, selvom det ser ud ret meget som det lyder. Langs vejen går de, og der kommer hele tiden flere og flere. Det er utroligt spændende, men også skræmmende at tænke på hvad de er gået igennem, bogstaveligt.
Det er ikke svært at se at de ikke går alene, langs alle menneskerne er politiet samlet for at holde sammen på mængden. Politibiler kører også langs den store menneskemængde, dog i en meget langsom fart så de andre køretøjer på motorvejen har chance for at se at de skal sætte farten ned. Men det er ikke ligefrem svært at se at der går mennesker på vejen.
Det er gratis at oprette en konto