Læserbrev

Læserbrev er en dansk-opgave til 8. klasse, der blev afleveret med karakteren 02. Opgaven fylder 1 side (297 ord, ca. 1 min. læsning) og blev publiceret 13. maj 2017.

  • Dansk
  • 8. klasse
  • Karakter 02
  • 1 side PDF
  • 9 downloads

Skribentens beskrivelse af Læserbrev

Hvordan kan folketinget bestemme om det er i orden eller ej, at man er på de sociale medier. Det kan ikke være rigtigt vi lever i et land som Danmark, hvor vi kan ytre os så mener jeg også at det er noget vi alle sammen skal gøre i fællesskab. Sammen er vi stærkere, De såkaldt kloge mennesker i folketinget dem der sidder på Christiansborg hvordan kan de tillade sig at give forbud om at bruge de sociale medier. Hvad skal vi så gøre? er vi kommet tilbage til stenalderen?

Uddrag fra opgaven

Læserbrev Tilbage til stenalder Camilla Christensen VUC Grenaa Hvordan kan folketinget bestemme om det er i orden eller ej, at man er på de sociale medier. Det kan ikke være rigtigt vi lever i et land som Danmark, hvor vi kan ytre os så mener jeg også at det er noget vi alle sammen skal gøre i fællesskab. Sammen er vi stærkere, De såkaldt kloge mennesker i folketinget dem der sidder på Christiansborg hvordan kan de tillade sig at give forbud om at bruge de sociale medier. Hvad skal vi så gøre? er vi kommet tilbage til stenalderen? Når de

Få fri adgang for at læse hele teksten og downloade ubegrænset.

Få fri adgang

Du har også set på

Lignende opgaver