Side 1 af 2

Kommentar til læserbev

Kommentar til læserbev er en dansk-opgave til 9. klasse, der blev afleveret med karakteren 10. Opgaven fylder 2 sider (779 ord, ca. 3 min. læsning) og blev publiceret 23. november 2018.

  • Dansk
  • 9. klasse
  • Karakter 10
  • 2 sider PDF
  • 3 downloads

Skribentens beskrivelse af Kommentar til læserbev

Opgaven er en kommentar til et læserbrev der hedder De unge afspejler sig totalt i hinandens total overfladiske og total iscenesatte liv. Det er et læserbrev Pelle Kirchner har skrevet, Pelle er selv ung og kan derfor sætte sig selv ind de unges hverdag, han mener de sociale medier stiller et for højt krav, og man sletter er sig selv på de sociale medier, i teksten kommer jeg med en masse af min holdninger og svarer lidt på nogle af de problemstillinger han har skrevet ned i teksten eller mellem linjerne! Teksten eller læserbrevet er meget fyldigt og godt og det giver den med til at have mange holdninger indbland. Teksten er på lige knap 700 ord Den er skrevet i 2018

Uddrag fra opgaven

Kommentar til “De unge spejler sig totalt i hinandens overfladiske og total iscenesat liv” I et læserbrev, fra Jyllands posten skriver Pelle Kirchner, en student fra i sommer, nu arbejder han hos Sport og Event Park som multimedarbejder i Esbjerg. Han skriver i sit læser-brev, at unge på sociale medier eller instagram (som han bruger som eksempel mange gange), ikke viser sit sande jeg, altså at alle billeder er opstillet eller redigeret. De unge individer på de sociale medier viser sig også, kun fra deres bedste sider, og dets bedste oplevelser, cafe besøg eller veninde hygge som ser perfekte ud.

Få fri adgang for at læse hele teksten og downloade ubegrænset.

Få fri adgang

Du har også set på

Lignende opgaver