den Fattigdom der er i Danmark er et problem. Det er et problem for dem der lider under den, og de næste generationer der en dag skal være en del af samfundet. De børn og unge, som er samfundets fremtid, hvis de vokser op i den relative fattigdom i Danmark, så får de et problem. De får et problem fordi de aldrig har kunnet være som de andre, de har aldrig haft de samme muligheder og midler, og det vænner sig til tanken om at de aldrig bliver en del af “de andre” det går ud over hvordan de bliver som borgere i samfundet, og vi mener at den relative fattigdom her i Danmark gør, at vi mister for mange unge for tidligt, fordi de giver op på samfundet, og det er et af de problemer fattigdommen bringer i Danmark.
Er fattigdom et samfundsproblem eller et problem for det enkelte menneske?:
Det er et samfundsproblem, fordi vi mener at vi skal hjælpe de svage op, og vi kan have det perfekte samfund hvis vi ikke får alle med. Fattigdom er derfor et samfundsproblem, fordi det er vores alles samfund det går ud over
Det er et stort problem for samfundet fordi det skaber ulighed, hvor der egentligt ikke burde være det. Vi ved at antallet af relativt fattige i Danmark er i undertal op mod de ikke fattige, så derfor må vi som individer forstå at fattigdommen i Danmark det er vores alles problem, og at vi alle har en vigtig rolle i udryddelsen af fattigdommen. Fordi de fattige forhåbentligt aldrig kommer i flertal, og hvis man ikke har et flertal, så er det svært at bruse igennem med en ændring.
Det er gratis at oprette en konto