1 / 5 sider - klik for at bladre

Evolution og Darwins teori om naturlig udvælgelse

  • Biologi
  • 8. klasse
  • Afleveret til 10
  • 5 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Evolution og Darwins teori om naturlig udvælgelse er en biologi-opgave til 8. klasse, afleveret til karakteren 10. Fylder 5 sider (1.577 ord, ca. 7 min. læsning) og blev publiceret 14. juni 2017.

Opgaven redegør for Charles Darwins evolutionsteori og hans hovedteser om arternes udvikling. Den forklarer naturlig udvælgelse, herunder økologisk og seksuel selektion, samt begrebet tilpasning. Desuden gennemgås mutationers rolle i variation og evolution, med eksempler på punktmutationer og kromosommutationer. Afslutningsvis defineres begrebet 'art' og hvirveldyrenes evolution beskrives.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid redegørelse for Darwins evolutionsteori og centrale begreber som naturlig udvælgelse og mutationer. God struktur og faglig dybde for niveauet.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
10
Fuldstændighed
10
  • arter
  • biologi
  • darwin
  • evolution
  • hvirveldyr
  • mutationer
  • naturlig udvælgelse
  • selektion
  • tilpasning

Charles Robert Darwin (1809-1882) var en engelsk forsker, som mest er kendt for hans teori om arternes udvikling. Darwin voksede op i det sydlige London i en rig familie. Både Darwins far og hans farfar var berømte læger, så da Darwin skulle tage stilling til hvad han ville, valgte han at læse medicin. Men det gik ikke som forventet. I 1831 tog Darwin en dårlig eksamen og det førte til at han måtte droppe medicinen. Mens Darwin havde læst medicin, havde han interesseret sig i biologi og naturvidenskab. I årene 1831-1836 tilbragte han årene som en ulønnet forsker på en ekspedition i Sydamerika. De iagttagelser han gjorde på den ekspedition, fik ham til at tvivle på, om hver enkelt art var uforanderlig. I 1859 udgav Darwin sin teori i bogen ”Arternes Oprindelse”. Men faktisk var der en han gjorde det med, Alfred Russel Wallak. Efter en ekspedition i Indonesien, havde Alfred kommet frem til det samme som Darwin. Nemlig at arterne udviklede sig gennem en kamp for tilværelsen, hvor den bedst tilpassede havde bedst overlevelseschance. Darwin var rystet over sammentræffet og skrev til sin gode ven, geologen Charles Lyell: ”Al min originalitet, hvad den end måtte bestå i, er nu ødelagt”. Dernæst var han opsat på at bevare lidt af sin originalitet, og at man ikke skulle glemme Alfreds teori. Hans teori kan deles i to hovedteser. Den første hovedtese siger at nulevende planter og dyr stammer fra mere primitive former for arter. Det vil sige, at hvis man går tilstrækkeligt tilbage i tiden, så er mennesket ikke bare forfædre med aber, fisk og andre hvirveldyr, men ifølge hans teori har vi også fælles forfædre med encellede organismer. Den anden hovedtese siger at årsagen til arternes udvikling er ”naturlig udvælgelse”, som kan deles op i to punkter, økologisk selektion, hvor miljøet og omgivelserne dikterer hvem der egner sig bedst til at overleve, eller seksuel selektion, hvor de bedst egnede er dem, der gør sig mest attraktive for partneren. Mens den første af Darwins hovedteser har været accepteret og også fremført af andre forskere, så har den anden hovedtese været meget omstridt og mange forskere igennem tiden har nægtet at acceptere den.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver