Royal Greenland er en grønlandsk virksomhed, som er den største leverandør indenfor det markedet, som beskæftiger sig med koldtvandsrejer. Virksomhedens produkter, sælges som handels og producentmærker, og til detail mm. Derfor ved man at Royal Greenland benytter sig af B2B markedet. Royal Greenland, er kendt for at gå op i deres kvalitet. Udover det, er de også kendt for at have en kontant produktudvikling. I regnskabs år 2012/2013, omsatte virksomheden for 5,3 mia. Kroner, og næsten alt stammer fra eksporten. Faktisk er det 92% som er eksporten.
Royal Greenland går meget op i at have et stort sortiment, og det har de. Grunden til de har det, er fordi de afsætter mange produktkategorier, og forskellige varianter. Virksomheden har en rigtig stor målgruppe, som både omfatter restauranter, kantiner, hoteller, og supermarkeder. I supermarkedet, er deres indirekte målgruppe, nok familie med høj indkomst, eller ældre mennesker.
En af de ting, som Royal Greenland vil fokusere på i fremtiden, er at holde deres kvalitet helt i top. Udover det, vil de også gerne begynde af afsætte i andre lande, f.eks. vil de gerne til lande som Rusland og Kina at sælge.
Analyser Royal Greenlands interne forhold
For at løse denne opgave optimalt, vil jeg tage brug af værdikæde analyse, og lave en SW opstilling. Grunden til jeg vil bruge værdikæde analyse, er fordi jeg gerne vil vise hvor Royal Greenland har sine kernekompentencer, og hvor de har deres svagheder. SW modellen vil jeg bruge til at opsummere den givende information fra Casen.
Det er gratis at oprette en konto