1 / 8 sider - klik for at bladre

Dan Cake: Markedsanalyse og konkurrencestrategi

  • Afsætning
  • 2.g el. lign.
  • Afleveret til 7
  • 8 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Dan Cake: Markedsanalyse og konkurrencestrategi er en afsætning-opgave til 2.g el. lign., afleveret til karakteren 7. Fylder 8 sider (2.628 ord, ca. 11 min. læsning) og blev publiceret 31. oktober 2017.

Denne opgave præsenterer en dybdegående markedsanalyse af Dan Cake, herunder en karakteristik af virksomhedens målgrupper og en analyse af købsadfærden på B2C-markedet. Dokumentet anvender værdikædeanalyse, PLC-analyse og SWOT-analyse til at vurdere interne forhold og konkurrencesituationen, samt Dan Cakes konkurrencestrategi i forhold til Bisca A/S.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid markedsanalyse af Dan Cake med anvendelse af relevante modeller som værdikæde, SWOT og konkurrencestrategi. Giver god indsigt i virksomhedens markedsposition.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
10
Fuldstændighed
10
  • b2c marked
  • bisca a/s
  • dan cake
  • konkurrencestrategi
  • købsadfærd
  • målgrupper
  • markedsanalyse
  • swot analyse
  • værdikæde

Dan Cake blev oprettet i 1931 af Jens Eskildsen. Der var vækst i Dan Cake, som i 1966 byggede en ny fabrik, hvorefter produktionen blev automatiseret. Virksomheden blev overtaget af udenlandske virksomheder fra 1984 – 2004. I 2004 blev Jan Eskildsen igen ejer af Dan Cake. Dan Cakes vision er, at blive den førende leverandør af kager på det danske markedet.

Jeg vil starte med at karakteriser kort Dan Cakes målegruppe på det danske marked. Dan Cakes målegruppe, kan deles op i flere målgrupper end en. Dan Cake har de ældre, som er fra alderen 50-60 og over. Det er de forbruger, som er loyale over for deres valg af kager, og som køber dem i supermarkederne. De forbruger handler typisk de klassiske kager, så som citronmånen eller en af de forskellige roulader. Det er det segment, som har et større forbrug af kage end de andre målgrupper. Forbrugerne over 50-60 drikker generelt mere kage, hvortil de spiser kage.

Dan Cake har også de unge forbruger, som er illoyale over for Dan Cake. De unge forbruger er impulsive, og har generelt ikke besluttet sig, for at købe produktet før de er inde i butikken. Den unge målgruppe, har dog visse fordel, ved at de har et stort forbrug af kage.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver