1 / 2 sider - klik for at bladre

Analyse af 'Agnete og Havmanden'

  • Dansk
  • 9. klasse
  • Afleveret til 10
  • 2 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Analyse af 'Agnete og Havmanden' er en dansk-opgave til 9. klasse, afleveret til karakteren 10. Fylder 2 sider (557 ord, ca. 2 min. læsning) og blev 14. juli 2026.

Analyse af den danske tryllevise 'Agnete og Havmanden'. Opgaven redegør for visens handling, karakteriserer Agnete og havmanden, og undersøger visens form med rim og allitteration. Den diskuterer temaer som kærlighed, pligt og religion, samt Agnetes valg mellem det overnaturlige og det jordiske liv.

Redaktørens vurdering
7 God
Enkel, men dækkende analyse af folkevisen 'Agnete og Havmanden'. Gennemgår handling, karakterer og temaer på et passende niveau for folkeskolen.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • agnete og havmanden
  • folkevise
  • karakteranalyse
  • kærlighed
  • overnaturlighed
  • pligt
  • religion
  • tryllevise

Genre: Tryllevise fordi, at det er en overnaturlig handling.

Visen består af 34 strofer. Hver strofe består af to verselinjer på nær star og slut.

I strofe et til fem hører vi om, da Agnete møder havmanden, og at hun har fået et barn med ham.

I strofe seks til ti hører vi om, at Agnete vil i kirke, og at hun er begyndt at være ked af det.

I strofe 11 til 23 hører vi om alle Agnetes mors spørgsmål, og at hun besvarer dem.

I strofe 24 til 32 kommer havmanden op fra vandet og ind til Agnete i kirken. Han prøver, at give hende dårlig samvittighed over, at forlade deres børn, men det virker ikke – da det ikke virker prøver han, at lokke hende med tønder fyldt med guld. Intet virker. Hun vil ikke med, så havmanden må tage alene tilbage til børnene.

Visens form

Der er eksempler på rim:

I de fleste strofer er der enderim. Der findes også eksempler på allitteration, eks. spørge skal (strofe 3) Han hende (strofe 10).

Ho, Ho, Ho, bliver gentaget. Det skifter imellem hvem der stiller hende spørgsmål, men det er næsten de samme ord, de bruger.

Det gør, at man lægger mere mærke til ordene, måske hører man dem mere.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver