I skal nu skrive et brev/e-mail til følgende målgruppe:
A
I har fået den opgave, at skrive ud til bankens kunder med et tilbud om en speciel ungdomskonto, beregnet til unge der er netop er færdige med deres ungdomsuddannelse. Banken vil gerne sælge kunden penge,
til at etablere sig for, rejse, ekstra frihed osv. (tjek selv bankens hjemmeside for flere gode argumenter)
B
I skal skrive til nogle af bankens store velhavende loyale kunder om en speciel pensionsopsparing. (find et godt pensionsprodukt på bankens hjemmeside og se de mange fordele)
+
Følgende er vigtigt:
Før hvert brev skal I svare på spørgsmålene:
Hvad er emmet for teksten?
Hvad er dine planer for i år?
Hvem er læseren, beskriv en persona (en typisk person i målgruppe)?
Kunderne det er dem der bestemmer om de vil ha’ en ungdomskonto til deres ferie rejser og ekstra frihed osv. en)
Hvordan skal teksten bygges op? Ordvalg, referencer og stil
I skal benytte en eller flere af de tre appelformer i hvert brev.
Når I er færdige uploader I brevene på Lectio senest den 25. oktober kl: 23.30
At skrive til målgruppen!
Brev 1:
Er du interesseret i et gratis visa dankort?
Hej Ane
vi skriver til dig fordi vi kan se, at du ikke har et VisaDankort. Derfor vil vi gerne tilbyde dig gratis oprettelse af vores VisaDankort med mulighed for at designe dit eget kort.
Det er gratis at oprette en konto