Side 1 af 3

Økoturisme

Økoturisme er en dansk-opgave til 3.g el. lign, der blev afleveret med karakteren 10. Opgaven fylder 3 sider (1.405 ord, ca. 6 min. læsning) og blev publiceret 24. november 2017.

  • Dansk
  • 3.g el. lign
  • Karakter 10
  • 3 sider PDF
  • 14 downloads

Skribentens beskrivelse af Økoturisme

En kronik, der kommenterer og diskuterer kronikken Flyv ikke højere... af Jacob Sørensen, repræsentant for miljøbevægelsen NOAH. Jeg fik 10 for den.

Uddrag fra opgaven

Økoturisme ”(…) en årlig badeferie sydpå er ikke ualmindeligt (…) Desværre medfører den nuværende form for turisme skader på natur og miljø, både lokalt og globalt (…)” Sådan skriver Jacob Sørensen, repræsentant for NOAH, i sin kronik, Flyv ikke højere…, der blev bragt i Politiken den 20. maj 2003.I Flyv ikke højere… giver Jacob Sørensen et indblik i, hvordan turisme påvirker miljøet, og hvilke konsekvenser vores fatale fejl kan have for fremtidige generationer. Jacob Sørensen repræsenterer som sagt den danske miljøbevægelse, NOAH, og hans holdning til turisme – og især lufttransport - er derfor meget kritisk. I takt med at

Få fri adgang for at læse hele teksten og downloade ubegrænset.

Få fri adgang

Du har også set på

Lignende opgaver