Løsningen på gåden om dna blev løst i 1953. I det år opdagede de to amerikanere James Watson og Francis Crick dnas dobbeltspiralstruktur. For denne opdagelse modtog de Nobelprisen i 1962. Det var bare ikke Watson og Crick, der først opdagede dna-molekylet. Den blev nemlig opdagede næsten 100 år tidligere i 1869 af den schweiziske kemiker Friedrich Miescher, som fandt molekylet i de hvide blodlegemers cellekerne. Miescher anede dog ikke, hvad molekylets funktion var.
Hvad kan DNA bruges til
Søgning i databasen af en dna-profil fra et spor opsamlet på et gerningssted kan spare politiet for mange timers efterforskning, og dna kan i mange tilfælde være med til at underbygge anklagernes påstand. Samtidig kan dna også anvendes til at udelukke eventuelle mistænkte i en sag. Selv ganske små mængder dna kan bruges i en efterforskning.
Feks. Da den så kaldte mand “amagermanden” voldtog dræbte og udnyttede piger. Da han sad i fængsel prøvede havde og få politiet til og tro at han havde en genetisk dna. Han valgte og sende noget sæd ud til sin søn så skulle overfalde en pige, og ligge det sæd på kvinden, som Marcel Lychau Hansen havde givet sin søn inde I fængslet. Men hans søn nægtede at gøre det og Marcel Lychau Hansen fik ikke sit ønske opfyldt.
Det er gratis at oprette en konto