Side 1 af 3

Min mening om shitstorm

Min mening om shitstorm er en dansk-opgave til 9. klasse, der blev afleveret med karakteren 12. Opgaven fylder 3 sider (653 ord, ca. 3 min. læsning) og blev publiceret 24. august 2020.

  • Dansk
  • 9. klasse
  • Karakter 12
  • 3 sider PDF

Skribentens beskrivelse af Min mening om shitstorm

Flere og flere shitstorms rammer Danmark med fulde drag. Nogle er retfærdige, mens andre er urimelige og fyldt med falske oplysninger. Jeg mener, at det til tider kan være nødvendigt, at folket på de sociale medier giver udtryk for, hvis noget er uretfærdigt, krænkende eller forkert. Men det kan dog gå hen og blive for meget, hvis det ligefrem går hen og bliver mobning, der bliver brugt for hårde ord eller hvis man bliver truet.

Uddrag fra opgaven

H Skrevet af: Caroline Andersen Fournaise Flere og flere shitstorms rammer Danmark med fulde drag. Nogle er retfærdige, mens andre er urimelige og fyldt med falske oplysninger. Jeg mener, at det til tider kan være nødvendigt, at folket på de sociale medier giver udtryk for, hvis noget er uretfærdigt, krænkende eller forkert. Men det kan dog gå hen og blive for meget, hvis det ligefrem går hen og bliver mobning, der bliver brugt for hårde ord eller hvis man bliver truet. Urimelig: En skobutik måtte tage et par brugte sko retur, fordi at kunden ønskede at returnere sine brugte sko.

Få fri adgang for at læse hele teksten og downloade ubegrænset.

Få fri adgang

Du har også set på

Lignende opgaver