1 / 2 sider - klik for at bladre

Problembarn eller kunstner?

  • Dansk
  • 9. klasse
  • Afleveret til 10
  • 2 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Problembarn eller kunstner? er en dansk-opgave til 9. klasse, afleveret til karakteren 10. Fylder 2 sider (941 ord, ca. 4 min. læsning) og blev publiceret 25. september 2018.

Analyse af ungdomskultur, 'problembørn' og deres vej ind i hip-hop musikken. Opgaven undersøger betydningen af ansigtstatoveringer for rappere som Post Malone, Lil Xan og 6ix9ine, samt mediernes syn på dem. En refleksion over tatoveringernes langsigtede konsekvenser og deres rolle i showbranchen.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Velskrevet essay om ungdomskultur og tatoveringer i hip-hop miljøet. Giver et godt indblik i emnet med relevante eksempler og personlig refleksion.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • 6ix9ine
  • hip-hop
  • identitet
  • lil xan
  • mediebilleder
  • post malone
  • problembørn
  • tatoveringer
  • ungdomskultur

Vi kender dem alle sammen. Problembørnene. Dem der ryger i frikvarteret og kører på tunede knallerter. Man ved ikke helt om man skal gøre grin med dem eller være bange for dem. Deres lærere bekymrer sig for deres fremtid og deres forældre ved ikke hvad de skal stille op. Problembørnene har ingen bekymringer, de føler sig uovervindelige. Ifølge dem kommer man frem i verden ved at smadre dem der provokere dem, og gøre hvad man vil, når man vil. Det gør man på en måde også. Problembørnene har 3 skæbner; enten kommer de til fornuft engang midt i tyverne, får et ufaglært arbejde og stifter familie. Ellers bliver de kriminelle og medlemmer af en bande. Den tredje skæbne er ikke så udbredt her i Danmark, men i USA sker det ret ofte at problembørnene følger deres idolers fodspor. De begynder at rappe og lave hip-hop musik. Nogen bliver sorteret fra og så står de tilbage med de 2 andre skæbner. Måden mange af dem prøver at blive opdaget på er at udgive sange på musikplatformen SoundCloud. Nogen er heldige og når hele vejen og ender med at kunne leve af musik. Alle ved at hip-hop kulturen er mest for de hårde typer der godt kan lide alt der hedder våben, stoffer og damer. En af måderne de unge problembørn viser at de er nogle hårde negle er ved at lade sig tatovere i ansigtet og på kroppen. De får tatoveret ting de godt kan lide, ting der betyder noget for dem eller helt tilfældige ting. Ansigtstatoveringer, eller ”facetats” er ikke helt nyt, men det er blevet meget mere ekstremt end det var tidligere. Engang var

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Lignende opgaver