1 / 2 sider - klik for at bladre

Liv og Alexander Personkarakteristik

  • Dansk
  • 8. klasse
  • Afleveret til 10
  • 2 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Liv og Alexander Personkarakteristik er en dansk-opgave fra 2018 til 8. klasse, afleveret til karakteren 10. Fylder 2 sider (777 ord, ca. 3 min. læsning) og blev publiceret 30. september 2020.

Liv er en som regel en glad pige. Hun er dygtig i skolen og også høflig alle andre steder. Hun er en trofast og ærlig veninde. Liv er meget stædig og hun skændes ofte med sine forældre om små bagateller. Hun bliver blændet af forelskelsen i Alexander og udvikler sig senere til at være meget godtroende.. Hun har ikke meget selvtillid, og slet ikke efter at hendes forældre er blevet skilt og moderen er flyttet til København. Hun kan ikke følge med i skolen og vælger at gå ud af 2.g. Hun har lidt svært ved at holde sig til sine egne meninger, hun kommer i hvert fald ikke ud med dem.

Start Ord Bogen er lavet af Oscar meret Borre Bogens genre er drama og temaet er kærlighed. Genren er god, men jeg er en dreng som ikke er så vild med kærlighedsromaner og-i-det-hele-taget bøger i sig selv. Det er forholdsvis nemt at se at den er skrevet i 1975-2000 tallet på den måde vores hovedpersoner opfører sig på. Personkarakteristik Liv er en som regel en glad pige. Hun er dygtig i skolen og også høflig alle andre steder. Hun er en trofast og ærlig veninde. Liv er meget stædig og hun skændes ofte med sine forældre om små bagateller. Hun bliver blændet af forelskelsen i Alexander og udvikler sig senere til at være meget godtroende.. Hun har ikke meget selvtillid, og slet ikke efter at hendes forældre er blevet skilt og moderen er flyttet til København. Hun kan ikke følge med i skolen og vælger at gå ud af 2.g. Hun har lidt svært ved at holde sig til sine egne meninger, hun kommer i hvert fald ikke ud med dem. Alexander er drengen der får Livs hjerte til at smelte. Han er husbesætter i København, og er droppet ud af skolen. Han bruger meget tid på at besætte huse og være sammen med sine venner, der tilhører samme gruppe som ham. Han er punker, og har langt sort hår og laset tøj. Når han har besluttet sig for noget, er han ikke til at stoppe. Han kommer på et tidspunkt ind i et dårligt miljø. Han er blevet smidt ud hjemmefra, fordi han ikke vil gå i skole. På et tidspunkt kommer han også i fængsel, og bliver der venner med nogle narkohandlere. Han kan ikke klare sig uden Liv Dorte er (var) Livs bedste veninde. Hun er hurtig udviklet, og meget langt fremme i skoene med sin væremåde. Hun har kærester og hun ryger også. Ind imellem er hun lidt tarvelig mod Liv, men Liv holder meget af hende og tilgiver hende igen og igen. Lige indtil den dag hun går i seng med Alexander, derefter slutter deres venskab og de mister de kontakten. Else er Livs mor. Hun har altid været den i familien, der har ryddet op, lavet mad og passet børn, mens faderen Kaj har læst avis eller set fjernsyn. Under et ophold i København møder Else en mand. Han hedder Arne, og bliver hendes elsker. Det forandrer Livs mor. Hun er vokset fra Kaj, og de er kun blevet sammen for Livs skyld. Else er dog meget omsorgsfuld, og pakker Liv ind i vat.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver