1 / 8 sider - klik for at bladre

Analyse af 'Det forsømte forår' og filmatisering

  • Dansk
  • 9. klasse
  • 8 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Analyse af 'Det forsømte forår' og filmatisering er en dansk-opgave til 9. klasse. Fylder 8 sider (3.669 ord, ca. 16 min. læsning) og blev publiceret 13. februar 2019.

Denne opgave præsenterer og analyserer Hans Scherfigs roman 'Det forsømte forår', herunder et resume, karakterbeskrivelser af Lektor Blomme og Edward Ellerstrøm, samt en kronologisk gennemgang. Opgaven sammenligner også romanen med dens filmatisering og diskuterer anvendte filmiske virkemidler.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid analyse af Hans Scherfigs roman 'Det forsømte forår' og dens filmatisering. Indeholder resume, karakteranalyse og diskussion af filmiske virkemidler.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
10
Fuldstændighed
10
  • barndom
  • det forsømte forår
  • edward ellerstrøm
  • filmatisering
  • hans scherfig
  • lektor blomme
  • litteraturanalyse
  • roman
  • skolesystem

Bogen er en roman skrevet af Hans Scherfig, og hedder ”Det forsømte forår.” Romanen er udgivet i 1940.

Hans Scherfig

Hans Scherfig blev født d. 8. April 1905 i Østerbro og døde d. 28 januar 1979 i Hillerød. Han var en dansk forfatter, billedkunstner og kommunist. Han var i mange år medlem af Danmarks kommunist parti. I 1940 udgav han hans mest kendte og læste bog ”Det forsømte forår.” Hans Scherfig er meget kendt for at bruge humor og ironi i hans bøger. Det kommer bl.a. også til udtryk i bogen ”Det forsømte forår” på s. 52 nederst, hvor der står:

”Men rektor er trods traditionerne mere human end sine forgængere i svundne århundreder. Når han f.eks. skal slå en dreng med briller, så beordrer han ham først til at tage brillerne af.”

Resume

Bogen starter en sommeraften i juni måned. Hvor den 63 årige lektor Blommer dør, efter at have spist et af hans elskede maltbolsjer. Det viser sig, at bolsjerede var blevet forgiftet, og han var blevet myrdet.

Efter 25 år samles lektor Blommes 19 elever igen til jubilæumsfest for at fejre, at de nu er blevet studenter. De hadet alle sammen lektor Blomme som pesten, men de fleste er alle sammen blevet til noget stort. Under deres middag rejser en af lektor Blommes gamle elever sig op, for at holde en tale. Han beder de andre om at rejse med ham tilbage til barndommens lykkeland. Efter der starter der et flashback, hvor man hører om elevernes skolegang, som ikke helt var et lykkeland.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver