1 / 5 sider - klik for at bladre

Peter Beier Chokolade: Værdikædeanalyse

Det er gratis at oprette en konto

Peter Beier Chokolade: Værdikædeanalyse er en afsætning-opgave til 1.g el. lign.. Fylder 5 sider (988 ord, ca. 4 min. læsning) og blev publiceret 25. februar 2019.

Denne opgave indeholder en dybdegående analyse af Peter Beier Chokolade. Den redegør for virksomhedens mission om at skabe glæde med håndlavede chokoladeoplevelser, identificerer den kvalitetsbevidste målgruppe og gennemgår virksomhedens værdikæde, herunder produktion fra egen kakaoplantage og markedsføring af luksusprodukter.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Grundig værdikædeanalyse af Peter Beier Chokolade, der dækker forretningsidé, målgruppe og værdikæde. Velskrevet og struktureret med relevante faglige begreber.
Struktur
12
Faglig dybde
10
Kilder
10
Fuldstændighed
10
  • chokolade
  • forretningsstrategi
  • kvalitet
  • luksusprodukter
  • målgruppeanalyse
  • marketing
  • peter beier chokolade
  • produktionsstyring
  • værdikædeanalyse

Peter Beiers idé (mission) er: “to create happiness with handmade chocolate experiences.”

Virksomheden har et stort fokus på kvaliteten i deres chokolade, og sørger derfor for altid at have styr på deres råvarer og produktion. De importerer kakaoen fra deres egen plantage i den Dominikanske Republik, og de sørger på den måde for kvaliteten altid er i top, og arbejdsforholdene er i orden.

Som beskrevet i idéen, ønsker Peter Beier ikke kun at dække forbrugerens behov for chokolade, da det er noget man nemt kan gøre latent ved fx at købe en almindelig plade chokolade i lavere kvalitet. Men da Peter Beiers chokolade er produceret i så høj kvalitet, opfylder det et andet behov: Et behov om at forkæle sig selv, eller en man kender, med noget lækkert og håndlavet chokolade. Og som der også står i idéen, er det altså virksomhedens mål at skabe specielle oplevelser med chokoladen.

2. Virksomhedens målgruppe

Da Peter Beiers chokolade ikke ligefrem er billigt, er det ikke noget man ville købe hver dag, eller som slik. Chokoladen vil ofte blive købt til særlige begivenheder, gaver eller selvforkælelse. Det er Peter Beier også klar over, og går aktivt efter at bibeholde dette image. Et image af et luksuriøst produkt, hvor den fantastiske kvalitet kan smages.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver