1 / 2 sider - klik for at bladre

Ordbank: Filmiske virkemidler og retoriske appelformer

  • Dansk
  • 1.g el. lign.
  • 2 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Ordbank: Filmiske virkemidler og retoriske appelformer er en dansk-opgave til 1.g el. lign.. Fylder 2 sider (574 ord, ca. 2 min. læsning) og blev publiceret 22. maj 2019.

En ordbank der definerer og forklarer nøglebegreber inden for filmanalyse og retorik. Indeholder termer som frame, indstilling, scene, sekvens, perspektiv, komposition, klipning, kamerabevægelser, diegetisk lyd, retoriske appelformer (logos, etos, patos) og berettermodellen.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Velforstået ordbank med klare definitioner af centrale begreber inden for filmanalyse og retorik. Kan bruges som opslagsværk for andre elever.
Struktur
12
Faglig dybde
10
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • appelformer
  • berettermodel
  • billedgrammatik
  • etos
  • filmanalyse
  • kamerabevægelser
  • logos
  • lyd
  • patos
  • retorik

Her starter du på din egen ordbank dvs. til venstre i kolonnen skriver du ord, der er centrale i teksten og i kolonnen til højre, din egen forklaring

(Hvis der skal tilføjes flere rækker, højre klik på tabellen og indsæt rækker under. (Indsæt -> Indsæt rækker under))

Ord der er centrale i teksten

Din egen forklaring

Audiovisuelle

Lyd billeder, som f.eks. film

Frame - indstilling-scene-sekvens

Grundlæggende 4 trin i billede grammatik: frame= billeder- indstilling= er en optagelse - scene= flere optagelse sammen samme tid og rum- sekvens= flere scener kan være forskellig i tid og rum.

Supertotal

Man har hele omgivelserne med.

Supernær

Meget tæt på ansigtet hvor man kan se detaljer

Perspektiv

Forskellige perspektiver i optagelserne, f.eks. frøperspektiv eller fugleperspektiv.

Komposition

Her er det en analyse af et billede, scene eller indstilling. Hvordan er personerne placeret, blikretning, skilte, symboler osv. Der skal også kigges på forgrund mellemgrund og baggrund. Og forskellige linjer der fortæller noget.

Klipning

Klipning i scener eller indstillinger, for at gøre det mere spændende eller for at få det til at hænge sammen med en anden scene i et andet tidspunkt.

Kamerabevægelser

f.eks. kan kameraet være i bevægelse eller stå stille den kan lave zoom osv. Og hver af de bevægelser er med til at fortælle noget til seerne.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Lignende opgaver