Da jeg sad en tirsdag aften og scrollede ned ad min facebookside, så jeg en artikel: Mennesket version 2.0. Da jeg læste den var jeg var dybt chokerede over, at mennesket var så imbecile, at de vil skifte noget ud med noget, de ikke ved virker eller har nogle negative bivirkninger.
En dag kan vi vel ikke en gang kalde os selv for mennesker længere. En dag vil vi alle ga? rundt med reservedele, vi ikke er født med. Dette fænomen er kaldt: Human Enhancement. Et fænomen, der efter nogens mening er fremtiden. Tænk, hvor grusomt det ville være, hvis folk en dag ville ga? med til at fjerne et par velfungerende arme, for at fa? sat nye pa?.
Jeg mener, det er etisk ukorrekt at optimere kroppen pa? denne grusomme og kunstige måde. Jeg mener, at det smukke ved mennesker er vores forskelligheder, skønhedsfejl og fejl i det hele taget. Vi har jo alle sammen fejl og mangler, som gør os unikke og smukke. Verden ville være et kedeligt sted, hvis vi ingen fejl havde.
Tænk, hvis man aldrig mere kunne man være den bedste til noget. Tænk, hvordan en time i folkeskolen ville se ud. Alle ville sidde pa? deres flade røv med hånden i vejret fra 0. til 9. klasse, imens topkaraktererne ville pryde alle elevplaners indhold. Aldrig mere ville mønsterelever være til. Ham der var født til at være en advokat og få rene 12-taller, ville pludselig være et nul, fordi sidemakkeren kunstigt var lavet ligeså god. Dette vil fortsætte, lige til den dag man har fundet ud af hvordan man optimere hjernen, så man ikke engang behøvede at gå i skole.
Det er gratis at oprette en konto