1. Hvordan beskrives Nora? Inddrag herunder ord fra teksten (citater). Beskriv desuden hendes kriminelle handling
Hun er gift med Helmer. Helmer kalder Nora for lærkefuglen (afsnit 9). Hun elsker at få penge fra Helmer og beder hele tiden til ham. (A 15 – 20)
2. Hvorfor opsøger Fru Linde Nora? Hvad er hendes historie og hvilken tilknytning har hun til dels Nora og Krogstad? (citater)
Fru Linde er barndomsvenner med Nora, da de gik i skole sammen. Fru Lindes man gik fra hende for 3 år siden og han efterladte ikke noget. (104-115)
3. Karakteriser Krogstad. Hvad er hans historie? (citater). Er han en positiv eller negativ figur her i 1. akt?
Krogstad er Banksager – på en måde. Jeg har en liden post i Aktiebanken, og Deres mand skal jo nu blive vores chef, hører jeg – ( afsnit 230)
5. Hvad slutter 1. akt med?
Alle går fra hindanden, de vælger deres egen vej. Nora tænker på problemerne. Helmer gik til sit kontor og blev spurgt af barnepigen hvad hun skulle gøre med børnene.
Det er gratis at oprette en konto