Kapitel 11. - Janus kigger klassebogen igennem, og kigger på sig selv, Amina og Aminas Maria. Han finder Marias adresse og telefonnummer og ringer til hende. Hendes mor tager telefonen og han lyver om at han er David, og siger bl.a. også at han arbejder i en bank nu. Han siger at de prøver at få alle dem fra C klassen til at genforenes og får fat i Marias nummer.
Kapitel 12. - Janus går hen mod sit mors hus, men på vejen går han forbi hans gamle skole, og fortæller om en han engang drillede Bjørn. Han kommer hen til hans mors hus, og sætter sig i et træ, hvor han kan kigge ind til køkkenet, og se sin mor lave mad til en person. Han skifter træ for at kunne kigge ind til stuen, og ser sin mor spise maden helt alene. Når hun er færdig med at spise, smutter han hjemad.
Kapitel 13. - Janus vil prøve at lægge sig til at sove men han kan lugte røgen fra ”Nissens” sure cerutter. Der sidder en i en lænestol, men det kun på grund af at han er sindssyg at han er der. Han fortæller om at Janus var Aminas lille pony. Ponyen man kunne fortælle alt om. Men nu var hun voksen, og havde ikke mere tid til hendes lille pony. Janus bliver træt af ham og tager nogen sovepiller.
Det er gratis at oprette en konto