1 siders PDF

Kærlighed: definitioner og former

  • Dansk
  • Tidligere end 8. klasse
  • Afleveret til 7
  • 1 side PDF

Det er gratis at oprette en konto

Kærlighed: definitioner og former er en dansk-opgave fra 2008 til Tidligere end 8. klasse, afleveret til karakteren 7. Fylder 1 side (491 ord, ca. 2 min. læsning) og blev publiceret 14. januar 2010.

Opgaven udforsker kærlighedens komplekse natur, dens forskellige definitioner og former, herunder Eros, Agape, Amasitia og Caritas. Den diskuterer forskellen mellem at elske og at kunne lide, og reflekterer over kærlighedens rolle i film og litteratur, med eksempler fra Jane Austen.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
En velstruktureret og reflekterende opgave om kærlighedens definitioner og former, med relevante eksempler fra bibelen og litteraturen. God til inspiration.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
10
Fuldstændighed
10
  • bibelen
  • definition
  • film
  • følelser
  • jane austen
  • kærlighed
  • litteratur
  • relationer

Kærligheden er barmhjertig og venlig. Kærligheden er ikke misundelig, ikke pralende eller indbilsk. Den er ikke uanstændig eller selvisk. Den lader sig ikke ophidse, og bærer ikke nag. Den sørger, hvis nogen lider uret, men glæder sig, når sandheden sejrer. Kærligheden holder altid fast. Den er fuld af tillid, forventning og udholdenhed. Kærligheden varer evigt. 1. Korinther kap. 13 v. 4-8.

Kærlighed; En grundlæggende følelse af samhørighed. I ordbogen står der at kærlighed i gammel tid var fire forskellige ord; Eros, Agape, Amasitia og Caritas. Den seksuelle kærlighed, broderkærlighed, venskab og barmhjertighed.

Jeg synes kærlighed kan forstås på mange forskellige måder. Det kan være kærlighed til et andet menneske – et intimt forhold, til Gud, til sit barn, et dyr, en film, CD, en skuespiller, chokolade.

Men er det nu egentlig kærlighed? Man elsker et andet mennske, man elsker Gud, man elsker sit barn, man elsker et dyr, men elsker man en film? En CD? En skuespiller? Chokolade? Jeg elsker ikke en film, en CD, en skuespiller, chokolade – jeg kan lide det. Jeg har ikke et forhold til det.

”Jeg elsker hunde”. Men elsker jeg de små hårløse kræ der tisser på én, elsker jeg de kæmpestore voldelige, savlende og bidske pigbull terriers; nej! Jeg elsker min nabos hund Lady, jeg elsker King Rex, jeg elsker Bianca. Men jeg elsker ikke hunde generelt. Jeg elsker bestemte hunde, dem jeg har et forhold til. At elske og at kunne lide. De to begreber er ikke det samme, der er forskel. Elske er noget dybere – mere personligt. At kunne lide er noget overfladisk – jeg kan lide et fag, min cykel, en sportsgren.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver