1 / 4 sider - klik for at bladre

Censur og ytringsfrihed i Danmark

  • Dansk
  • 3.g el. lign
  • 4 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Censur og ytringsfrihed i Danmark er en dansk-opgave til 3.g el. lign. Fylder 4 sider (1.062 ord, ca. 5 min. læsning) og blev publiceret 17. februar 2020.

Opgaven redegør for censur og ytringsfrihedens udvikling i Danmark, med fokus på Oplysningstiden, enevælden og indførelsen af trykkefrihed under Struensee. Den beskriver Grundlovens betydning for ytringsfriheden og diskuterer den frie presses og sociale mediers rolle i nutidens samfund.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Gennemgang af ytringsfrihedens historie og betydning i Danmark, fra enevælden til den moderne presse og sociale medier. God struktur og relevant indhold.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • censur
  • danmarkshistorie
  • demokrati
  • fri presse
  • grundloven
  • oplysningstiden
  • sociale medier
  • struensee
  • ytringsfrihed

Min første tanke med CENSUR var den typiske, censur af kønsdele, censur af bandeord, til daglig tænker vi ikke over hvor censureret vores hverdag er, selvfølgelig er det ikke nær så slem i Danmark som i andre lande, her med tanke på Amerika.

Censur er undertrykkelse af tale eller fjernelse af musik, kunst eller kommunikationsmateriale, som betragtes som kritisabelt, skadeligt eller følsomt af en censurerende myndighed. Udtrykket censur bruges ofte i langt bredere betydning i samarbejde med ytringsfriheden.

Oplysningstiden er navnet på en periode i den europæiske kulturhistorie, der strækker sig fra cirka 1690 og frem til 1789. Her satte man spørgsmålstegn ved århundreder gamle forestillinger. Støvede dogmer om samfundets politiske og religiøse fordeling af magt kom under beskydning. Oplysningens måde at tænke på var kritisk og fordomsfri. Den rummede en klippefast tro på menneskets evne til gennem viden og erfaringer at gennemskue verdens sammenhæng. Intet måtte accepteres, hvis det ikke kunne stå for fornuftens syrebad. Kodeordene i Oplysningstiden var: det fornuftige, det naturlige og det nyttige. Disse slagord har runget op gennem de århundreder, der fulgte efter. Oplysningstidens idealer er i dag blevet folkeeje. De dukker op i den måde, vi taler og tænker på. De er – på godt og ondt – blevet en helt naturlig del af vores billede af verden. Forestillinger om et moderne demokrati, menneskerettigheder og religiøs tolerance har alle rod i Oplysningstiden.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver