Side 1 af 2

Essay - Gå fra barn il voksen

Essay - Gå fra barn il voksen er en dansk-opgave til 9. klasse, der blev afleveret med karakteren 10. Opgaven fylder 2 sider (884 ord, ca. 4 min. læsning) og blev publiceret 28. februar 2020.

  • Dansk
  • 9. klasse
  • Karakter 10
  • 2 sider PDF
  • 16 downloads

Skribentens beskrivelse af Essay - Gå fra barn il voksen

Et essay om at gå fra at være et til at blive voksen. Og hvornår man egentlig kan kalde sig voksen. Uddrag: “Du er ikke 18 år”, sagde min mor altid. Og det var og- er for den sags skyld også rigtigt, men hvorfor får man altid smidt net-op den vending i hovedet, når de ikke kan komme på et andet argument for, hvorfor man lige præcis ikke må det, man så pænt spørger om? Jeg befinder mig på nuværende tidspunkt i den fase man i dagens Danmark, vil betegne som “Teenage-fasen”. Man er halvt barn og halvt voksen. Det er nu man møder den hårde virkelige verden. Det er nu, at jeg personligt selv føler, at ansvaret ånder mig i nakken. Jeg er nervøs og presset af alle de forventninger, alle har til mig. Jeg er decide-ret bange for at træffe de forkerte valg, og at jeg kommer til at fortryde dem.

Uddrag fra opgaven

De gyldne 18 Af Emilie Sørensen “Du er ikke 18 år”, sagde min mor altid. Og det var og- er for den sags skyld også rigtigt, men hvorfor får man altid smidt netop den vending i hovedet, når de ikke kan komme på et andet argument for, hvorfor man lige præcis ikke må det, man så pænt spørger om? Jeg befinder mig på nuværende tidspunkt i den fase man i dagens Danmark, vil betegne som “Teenage-fasen”. Man er halvt barn og halvt voksen. Det er nu man møder den hårde virkelige verden. Det er nu, at jeg personligt selv føler,

Få fri adgang for at læse hele teksten og downloade ubegrænset.

Få fri adgang

Du har også set på

Lignende opgaver