1 siders PDF

Meget skuffende 'Smuk' festival

  • Dansk
  • 10. klasse
  • Afleveret til 10
  • 1 side PDF

Det er gratis at oprette en konto

Meget skuffende 'Smuk' festival er en dansk-opgave fra 2020 til 10. klasse, afleveret til karakteren 10. Fylder 1 side (528 ord, ca. 2 min. læsning) og blev publiceret 8. januar 2021.

Læserbrev af Noah Hansen, der beskriver en skuffende oplevelse på Smukfest 2019. Opgaven kritiserer festivalens madudvalg, de uhygiejniske toiletforhold og aflysningen af Stormzy. På trods af kritikken fremhæves den gode musik, stemning og crewet.

Redaktørens vurdering
7 God
Komplet læserbrev med klar argumentation og personlig oplevelse. Godt eksempel på genren og relevant for andre elever.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
12
  • festival
  • kritik
  • læserbrev
  • mad
  • skanderborg
  • smukfest
  • stormzy
  • toiletforhold

Fra den 5. august til den 9. august er 5 mulige dage for fest, sang og glade dage.

Det er nemlig der hvor den store nu 40-årige gamle smuk festival i Skanderborg, bliver afholdt. Min familie og venner har deltaget i festivalen i mange år, og de har anbefalet festivalen til mig utallige gange. For dem har den smukke festival altid været en succes. Det er en anden sag i mine øjne.

D. 5. august 2019, besluttede jeg mig for at købe billet til festivalen i den store og smukke bøgeskov i Skanderborg. Jeg valgte at købe et partout armbånd, da det var det mest succesrige valg mine venner og familie havde truffet inden for køb af billetter. Partout armbåndet giver en mulighed for at være på festivalen hele ugen og nyde den store bøgeskov med musik fra kendte kunstnere.

Jeg valgte at invitere nogle venner, da vi alle tre elsker kunstnere som Phlake, Benal, Stormzy, Lukas Graham, Calvin Harris, Suspekt og Faustix. Vi var så heldige, at alle de 7 kunstnere var planlagt at skulle møde op på Bøgescenen og Stjernescenen for at spille deres musik foran en masse glade, forhåbningsfulde og fulde mennesker.

Vi mødtes hos min vens arbejde for at hente ham, og derefter kørte vi til Skanderborg. Vi ankom til Smuk festival om onsdagen efter ca. 2,5 times kørsel. Vi havde telt, soveposer, madrasser, øl og godt humør med, da vi skulle overnatte på smuk festival alle nætter.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver