Repressor binder sig til operator og tænder for operon.
Promotor
Binder sig til RNA Polymerase.
RNA Polymerase
Binder sig til promoteren og påbegynder transkription.
Operator
Operator binder sig til Repressor.
Opgave 2 Evolution
Gør rede for følgende begreber:
Naturlig selektion
Charles Darwin teorien om udvikling gennem naturlige selektion er at alle jordens arter, nulevende og uddøde, er beslægtede med hinanden og gradvist udviklet fra en fælles stamfar.
Mutation
En mutation er en vedvarende ændring af arvematerialet, en ændring af DNA’et. Mutationer kan inddeles i 2 grupper, kromosom-mutationer og punktmutationer eller gen-mutationer, hvor den helt afgørende forskel ligger i mængden af DNA, der er involveret.
Evolution
Evolution betyder forandring. Evolution er en proces hvorved sammensætningen af arveanlæg i en population ændres over generationer.
Tilpasning
Flere generationer tilpasser dig til omgivelserne, er de som har kunne videreføre deres gener til næste generation
Variation
Variation er arvelig, det kan være: hårfarve, højde, øjenfarve og vægt varier fra elev til elev
Er mutationer en nødvendighed for evolution? Uddyb dit svar.
Ja, fordi der er mange former for forandring. Vejret ændrer sig, temperaturer og årstider skifter. Vi ændrer udseende livet igennem og moden skifter. Men vi taler om evolution, handler det om de forandringer, der sker fra generation til generation.
Det er gratis at oprette en konto