Redegør kort for det danske kosmetikmarked.Det danske kosmetikmarked er i hastig udvikling. Hvis man er på udkig efter gaver eller bare skal købe parfume, neglelak eller andre produkter til personligpleje, vil de fleste nok tænke på butikskæden Matas. Matas har i de sidste årtier har været danskenes fortrukne kosmetik butik. Denne tankegang er i høj grad blevet udfordret på det sidste, da der er kommet nye spillere ind på markedet for kosmetik. De nye spillere på markedet har hver især meget forskellige forretningsmodeller og koncepter, men fælles for dem er, at de sælger kosmetikprodukter.
I 2013 meldte Luxplus sig på banen, med en anderledes forretningsstrategi. Luxplus er abonnementsbaseret og medlemmerne betaler et fast månedligt beløb for til gengæld at få rabatter på virksomhedernes produkter. Kunderne bestiller deres fortrukne produkter på nettet med en reduceret pris. Luxplus sælger primært kosmetik, som er deres kerneforretning, derudover sælger de også helsekost, vitaminer, accessoires og indretningsgenstande til boligen. Deres sortiment bliver løbende udvidet, men for Peter Sønderby-Wagner (medstifter af Luxplus) er kosmetik deres kerneforretning.
Peter Sønderby-Wagner udtaler ”Vi holder skarpt øje med, at vi ikke bliver for brede. Vi mener, at der er plads til yderligere produktkategorier, men vi skal passe på.”
Konkurrencen er hård og man skal passe på ikke at udvide sin produktportefølje så meget, at man går væk fra sin kernekompetence.
Det er gratis at oprette en konto