1 siders PDF

Essay om mobning.

  • Dansk
  • 9. klasse
  • Afleveret til 7
  • 1 side PDF

Det er gratis at oprette en konto

Essay om mobning. er en dansk-opgave fra 2020 til 9. klasse, afleveret til karakteren 7. Fylder 1 side (369 ord, ca. 2 min. læsning) og blev publiceret 11. januar 2021.

Denne opgave er et essay omkring mobning: Svært at stoppe mobning. Rundt omkring på skoler støder man tit på mobning. Jeg tror mobning opstår fordi man måske er jaloux, eller har nogle problemer i hjemmet

Rundt omkring på skoler støder man tit på mobning. Jeg tror mobning opstår fordi man måske er jaloux, eller har nogle problemer i hjemmet. Det kan også være man selv er bange for at skulle blive holdt udenfor fællesskabet. Man siger, at mobning sker i klasser, hvor der er en lav tolerance. Ca. hvert femte barn oplever mobning i deres skoletid. Mobning sker ikke kun på skoler i skoletiden men også i fritiden og på arbejdspladser. Ca. 2-4 procent af arbejdernes befolkning har oplevet mobning. Mobning har en stor virkning på os alle, store som små. Mobning kan foregå på mange forskellige måder. Man ser mest at mobning foregår over beskeder, og over de sociale medier. De fleste bruger sociale medier fordi de ikke tør at gå face to face med en person. Millioner af mennesker har en profil på Facebook, Og andre sociale medier som Instagram, Snapchat, Youtube og Ask.fm. Det mest populær medie er Facebook. På facebook findes en masse forskellige grupper, Såsom hævn grupper, Hadegrupper og mange andre ligesådan. Hvor nogle oplever at deres navn står et eller andet sted på de forskellige grupper. Net-mobning er en af de værste måder at mobbe og nedgøre andre på. Over 1000 af unge mennesker er blevet sigtet for at have delt nøgenbilleder. Jeg tror den værste ting må være at få delt et nøgenbillede. Mange sender fx. nøgenbilleder til ens kæreste over snapchat, hvor kæresten så har sendt det videre til en ven, eller har gemt billedet også senere slår han/hun det op på sociale medier hvor andre kan se det. Venstre mener at forældre der har børn, som mobber, skal være med til at stoppe mobning. Men det mener psykolog Anna Bjerre er en helt forkert måde at gør det på. Hun mener at det? ikke kun er forældre til børn, som har ansvaret for at få et fællesskab til at fungere. Det kan være svært at få stoppet mobning. Og det er der mange grunde til.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Lignende opgaver