1 / 6 sider - klik for at bladre

Analyse af Jan Sonnergaards novelle 'SEX'

  • Dansk
  • 2.g el. lign.
  • Afleveret til 10
  • 6 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Analyse af Jan Sonnergaards novelle 'SEX' er en dansk-opgave fra 2020 til 2.g el. lign., afleveret til karakteren 10. Fylder 6 sider (2.964 ord, ca. 13 min. læsning) og blev publiceret 12. januar 2021.

Denne opgave analyserer Jan Sonnergaards novelle 'SEX' fra samlingen 'Radiator' (1997). Den undersøger hovedpersonens indre konflikt, hans anspændte forhold til kvinder og sex, samt temaer som kærlighed og ensomhed. Opgaven perspektiverer også kort til Thomas Korsgaards 'Vintermedister'.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid analyse af Jan Sonnergaards novelle 'SEX' med fokus på temaer, sprog og karakter. Inkluderer perspektivering til Thomas Korsgaard.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
10
Fuldstændighed
10
  • 90'erne litteratur
  • ensomhed
  • indre konflikt
  • jan sonnergaard
  • kærlighed
  • maskulinitet
  • novelleanalyse
  • sex
  • thomas korsgaard
  • vintermedister

Sex er omkring os hver evige eneste dag, for eksempel tv’et, radio, gennem musik, sociale medier og i vores kommunikation med hinanden. Men er sex egentlig vores vigtigste sprog? Man kan faktisk ikke undgå at støde på seksualiserende omgivelser. Sex er en stor jungle, det er næsten ikke til at finde rundt i. Junglen indeholder usikkerhed, magt, afhængighed, tryghed, nydelse og meget mere. Det er som at lede efter en nål i en høstak når vi snakker om sex, der er så mange forskellige sexlyster. Nogle føler sex er et eventyr andre føler det er et rent helvede. Alle mennesker har brug tryghed, bekræftelse og følelsen af at være elsket lige meget om, hvordan dine sexlyster er. Sex er objektiv, det er jo bare en ting men det er os mennesker, som får det til at betyde noget. Men for nogle vil sex altid kun være én ting og ikke kærlighed. I novellen ”SEX” skrevet af Jan Sonnergaard, udgivet fra novellesamlingen ”Radiator” i 1997 er hovedpersonen en splittet mand, som har et anspændt forhold til kvinder og sex. Konflikten inde i hovedet styre hans handlinger og adfærd.

Novellen handler om en splittet mand som er på bar med sine venner. Vennerne tager hjem og manden er nu helt alene på baren. Hovedpersonen undgår pigen, som tager kontakt til ham. Han er afvisende overfor pigen. Alkoholen løsner op på hovedpersonen og tilmed begynder samtalen at flyde. Det tager en drejning og hovedpersonen vælger at tage med pigen hjem, selvom han i virkeligheden ville takke nej. Novellen tager fat på temaer som kærlighed og sex.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver