Mads og Monopolet er et super godt radioprogram, som jeg selv er tilhænger af. Forleden dag hørte jeg om et spændende men også et svært dilemma. Det var Ditte, en 15-årig pige, som fortalte om sit dilemma Da hun var på lejrtur med sin klasse, da hende og hendes bedste veninde hyggede da veninden pludselig får smadret fladskærmen, og hun siger til Ditte at hun ikke skal sige noget.
Det fik mig til at tænke over hendes problem, med den dyre fladskærm og hullet i gulvet samt en regning på 35.500 kr. som åbenbart var hendes bedste veninde som var skyld i det, imens de var på lejrtur. Jeg kan sagtens sætte mig ind i at hun ikke vil, blive uvenner med sin bedste veninde og så lyve over for læren end at fortælle sandheden, og ikke skal være med til at betale regningen på de 35.500 kr.
Jeg kan godt følge hende i, om man skal være fornuftig og sige sandheden til læren eller om man bare skal lade vær med at sige noget, og så bare betale den del af regningen som er delt ud til hele klassen.
Personligt kan jeg ikke selv komme i tanke om en ligene situation som jeg har stået i og hvad for et valg jeg træffede. Hvis det var mig havde jeg nok også selv været i tvivl om hvad jeg skulle vælge. Jeg havde nok valgt at sige sandheden som den er, da det ikke er fair at hele klassen skal betale noget som de hverken har gjort eller været med til, men på en måde kan jeg godt forstå at man ikke gider at blive uvenner eller miste sin bedste veninde.
Det er gratis at oprette en konto