en masse klimaforkæmpere mener at vi bør holde op med at spise kød fordi det forurener, andre mener det er skrammekampagner, og nogle andre mener at det bare er synd for dyrene.
Hvis man ser det for vegetarernes synspunkt, så mener de fleste jo at det er synd for dyrene at de skal slagtes bare for at os mennesker kan spise dem.
Der ville jeg jo selv mene at det er sådan naturen er indrettet, vi homosapiens har jo også brug for de proteiner kød har, og dyrene kan for det meste alligevel ikke mærke noget når de bliver slagtet.
Jeg syntes det er over stregen at nogle mennesker der mener at man ikke skal spise kød laver demonstrationer hvor de venter på at der kommer lastbiler med fx grise i og bare begynder at råbe og skrige.
Nogle vegetarer vil stadig gerne spise fx æg hvis det er fra høner som der lever frit fordi at så har man ikke ”holdt dem i fange skab” det kan jeg mere forstå
På den anden side kan jeg da godt forstå at det er synd for dyrene men de fleste af dem lever et langt dejligt liv så derfor mener jeg godt man kan spise kød.
Det er gratis at oprette en konto