Begrænset af køn? En diskussion om ligestilling

  • Dansk
  • 9. klasse
  • Afleveret til 7
  • 2 sider PDF

Begrænset af køn? En diskussion om ligestilling er en dansk-opgave til 9. klasse, afleveret til karakteren 7. Fylder 2 sider (1.116 ord, ca. 5 min. læsning) og blev 4. juli 2026.

Denne opgave diskuterer, hvordan køn kan begrænse unge i deres valg og selvudfoldelse, med eksempler fra sport, tøj og karriere. Den belyser problematikken omkring samfundets forventninger og manglende ligestilling. Opgaven refererer til en undersøgelse fra Mary Fondens Unge Tænketank om unges oplevelse af kønsbegrænsninger.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Velskrevet diskussion om kønsroller og ligestilling blandt unge, med personlige eksempler og reference til en undersøgelse. Giver god inspiration.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • fodbold
  • kønsroller
  • ligestilling
  • mary fonden
  • samfundsnormer
  • selvudfoldelse
  • tøjvalg
  • unge

Jeg er derhjemme, og er i gang med at lave mad. Så kommer min datter på 16 år hjem, men ser meget trist ud. Jeg spørger hende så om hvorfor hun er trist, og hun siger så ”det er fordi, at jeg gerne vil gå til fodbold, men det er en sport, som kun er til drenge og jeg er en pige... ” Jeg får så en masse tanker kørende rundt i hovedet. ”hvad mener du skat? Fodbold er både til drenge og piger.” Siger jeg så. ”Nej mor, en hver ved, at det kun er til drenge. Men jeg kan ikke gøre andet end at acceptere det.” siger hun så. Jeg spørger så mig selv ”Begrænser det virkelig de unges køn, for at gøre det de har lyst til?” Det er så et emne, som jeg har sat stort fokus på.

Få adgang til denne og 99.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Lignende opgaver