1 / 3 sider - klik for at bladre

Analyse af N.F.S. Grundtvigs digt 'Duggen'

  • Dansk
  • 3.g el. lign
  • 3 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Analyse af N.F.S. Grundtvigs digt 'Duggen' er en dansk-opgave fra 2007 til 3.g el. lign. Fylder 3 sider (644 ord, ca. 3 min. læsning) og blev publiceret 14. januar 2010.

Denne opgave præsenterer en analyse af N.F.S. Grundtvigs digt 'Duggen' fra 1808. Den undersøger digtets struktur, brugen af besjælinger og dets romantiske træk. Analysen dykker ned i jeg-fortællerens oplevelse af naturen, nyplatonistiske elementer som Ydrasil, og digtets overordnede tema om længslen efter en åndelig verden.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid analyse af Grundtvigs digt 'Duggen' med god inddragelse af litterære begreber som romantikken og nyplatonismen. Velforberedt og giver god inspiration.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
10
Fuldstændighed
10
  • åndelighed
  • besjæling
  • digtanalyse
  • duggen
  • grundtvig
  • naturforståelse
  • nornerne
  • nyplatonisme
  • romantikken
  • ydrasil

Duggen er skrevet i 1808 af N:F:S Grundtvig. Digtet består af fire strofer med et forskelligt antal vers i hver. Der er delvist enderim1 og igen rim2

Vi bliver i starten introduceret med jeg fortælleren. Digtet handler om duggen, og hvordan jeg´et ser naturen reagere på duggen.

Strofe 1: Her bliver vi introduceret med ”jeg fortælleren”, som i aftenens stund over enge gik.1

Det fremgår tydeligt, at her er tale om et romantisk digt, da en af de vigtigste anskuelser ved romantikken er, at gud er i alt. Det kommer til udtryk ved besjælinger som:

Duggen nedsænked så mildt fra det høje.2

Så græsset sig, for duggen at fange, sig bøje.3 Græsset bøjer sig for, at nå duggen og derved for at få liv. Disse besjælinger er med til at tilføje harmoni og tryghed til digtet, og er en tydelig lovprisning af naturen og dens vidunderlighed.

Strofe 2: jeg`et begynder, at stille spørgsmål. Hvad er du? Hvor findes dit sølvklare hjem? Dette bliver gentaget 2 gange i strofe 2,4 hvilket giver rytme i teksten. Og understreger jer´ets spørgsmål.

Der forekommer også besjælinger i strofe 2 5 hvor duggen får liv og sniger sig hen og kysser blomsterne, dette er også tegn på, at det er et romantisk digt.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Lignende opgaver