Fra 1949 til 1990 var Tyskland opdelt i to lande, DDR og BRD. Byerne Rostockt, Leibzig og Dreseden tilhørte DDR. Det var ikke let at besøge disse byer dengang. Siden genforeningen i 1990 har BRD og DDR igen været en tysk stat.
Dresden:
Dresden er hovedstaden i Sachsen Signer, og hun har parkeret som en gammel kulturby. Mange der elsker musik, finder altid en koncert, og børnene tilbringer en dag i den store zoologiske have. Bygning fra barok, såsom Dresden Zwinger og katedralen, beundes af turisterne. Dresden var næsten fuldstændig ødelagt den 13. og 14. februar 1945. Efter krigen har byen genopbygget. Selv i dag er "Green Vault" statskassen fra Saxon-valgene i august den stærke (1670-1733). Vil være meget bygget og restaureret.
Rostock:
Rostock ligger ved Østersøen i staten Mecklenburg-Vorpommern. Byen var en af de første og mest indflydelsesrige hansestæder. Selv i dag bringer de mange skibe varer fra hele verden til byen. Men også flere og flere turister. I Rostock kan turister besøge gågaden Kröpeliner Straße med sine mange butikker,
Det er gratis at oprette en konto